At yarışları ne vakit başlamış olacak? At yarışlarının başlama zamanı belli oldu mu?

Spor

Koronavirüs salgını, toplumsal hayatta tesirini gösterirken sportif faaliyetlerin ertelenmesine de niçin oldu. Aralarında TJK at yarışlarının da bulunmuş olduğu birçok sportif etkinlik geçici süreliğine durduruldu. Mayıs sonu itibarı ile normalleşme adımları hız kazanırken at yarışlarının ne vakit başlamış olacağı da merak mevzusu oldu. O şekilde ki, Süper Lig karşılaşmaları 12 Haziran’da resmen başlıyor. Peki, TJK at yarışları ne vakit başlamış olacak, son dakika gelişmesi var mı? At yarışları ne vakit koşulacak? İşte, merak edilenler…

AT YARIŞLARI NE ZAMAN KOŞULACAK?

Türkiye Jokey Kulübü (TJK), yarışların 15 Mayıs’ta tekrardan başlatılabilmesi için her türlü önlemin alındığını duyurdu ve yarışların başlatılmasının toplumu ruhsal olarak rahatlatacağını beyan etti.

TJK, 20 Mart’ta sınırsız olarak ara verilen at yarışları ile ilgili bir izahat yapmış oldu. Tüm tesislerde corona virüsü pandemisi sebebiyle her türlü önlemin alındığı belirtilirken, hipodromlardaki pozitif olay sayısının bir elin parmaklarını geçmediği kaydedildi.

TJK’nın açıklaması şu şekilde: “Bilinmiş olduğu suretiyle, Covid-19 salgınına ilişkin devletimizde ilk olay 11 Mart 2020 tarihinde görülmüştür. Salgın ile savaşım kapsamında öteki spor müsabakalarını takiben At Yarışlarına da 20 Mart 2020 tarihinde sınırsız olarak ara verilmiştir. Yarışlara ara verilmiş olmak ile beraber; hipodromumuzda yer edinen 7000 tane atın beslenmesi, bakımı ve idmanının devam ettirilmesi zaruretinden dolayı, bir yarış günü operasyonundan değişik olmayan şekilde hipodromlarımızda günlük rutin yaşam devam etmektedir.

Salgına yönelik ilk vakanın devletimizde görüldüğü ilk günden itibaren, tüm tesislerimizde eş zamanlı ve eksiksiz olarak her gün; ateş ölçme, günlük maske dağıtımı, toplumsal mesafe, mekan dezenfeksiyonu ve kişisel hijyen benzer biçimde tüm tedbirlere ilaveten, Devletimizin ilgili mercilerince gösterilen genelgeler ve açıklamalar doğrultusunda aldığımız önlemlere ilk günün ciddiyeti ile ödün vermeden devam etmekteyiz. Nitekim Sıhhat Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğüne rapor olarak sunduğumuz ve takdir ile karşılanan aldığımız önlemlerin neticesi olarak her gün 6000 kişinin yaşam alanı olan hipodromlardaki pozitif olay sayısı bir elin parmaklarını geçmemiştir.

Aldığımız ve titizlikle yürüttüğümüz önlemlerimize ilaveten, yarışların bir an ilkin başlamasına yönelik Sıhhat Bakanlığımızın alınmasını lüzumlu görmüş olduğu ilave önlemler var ise onları da yerine getirmeye hazırız.

Sayın Cumhurbaşkanımız liderliğinde Sıhhat Bakanlığımızın üstün gayretleri ile Covid-19 salgınına yönelik mücadelede başarı göstermiş bir süreç geçiriyor olmamız neticesinde, bugün itibari ile yaşamın normalleşmesine yönelik faaliyetlerine izin verilen AVM ve Kuaför salonlarının, kapalı ortamlar olması, bununla beraber öteki spor müsabakalarının 12 Haziran 2020 tarihinde başlayacağının duyuru edilmesine rağmen; ilk günden itibaren ülkedeki birçok sektöre örnek olacak derecede hipodromlarımızda alınan üst düzey önlemlere, öteki spor müsabakalarından değişik olarak sporcular içinde temas gerektirmemesine ve açık havada yapılmasına karşın at yarışlarının başlangıç tarihinin hala belirsiz olması tüm sektörün motivasyonunu kırmıştır.

Direkt ve dolaylı olarak 240.000 kişiye iş/aş elde eden, en düşük yatırımla en fazla istihdam yaratan ve son 20 yılda elde etmiş olduğu gelişmeler ile Dünya sıralamasında ilk 8’e giren atçılık sektörümüzün, yarışların yapılamadığı son 52 gün içinde durağan(durgun) giderlerinin aynı şekilde devam etmesi fakat buna karşılık yarışların yapılamaması neticesinde gelirin oluşmadığı bir ortamda sektörün dayanacak gücü kalmamıştır. Bıçağın kemiğe dayandığı bu ortamda, sektörün mevcudiyetini sürdürebilmesi kesinlikle mümkün değildir.

Aldığımız tüm detaylı ve örnek önlemler altında bir yarış günü ile eşdeğer operasyonun halihazırda her hipodromumuzda her gün yürütülüyor olması gerçeği dikkat alındığında, yarışların başlatılmasının Covid-19 salgını bağlamında ilave bir risk oluşturmayacağı ve yaşamın normalleşmesine yönelik toplumu ruhsal anlamda rahatlatacağına inanmaktayız. Aldığımız tüm önlemlere ilaveten, Hipodromlarımızın dış dünya ile irtibatını keserek mecburi karantina uygulaması ile beraber alıştırmacı, jokey, seyis ve ilaveten asgari bir teknik kadro ile yarışların 15 Mayıs 2020 tarihinden itibaren tüm mesuliyet üzerimizde olmak suretiyle başlatılması için hazırız.”

AT YARIŞLARI NE ZAMAN İPTAL EDİLMİŞTİ?

Mart ayının 10’unda görülen ilk korona vakasının peşinden at yarışları 20 Mart’tan itibaren iptal edilmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir