Astım hastalarına pandemi sürecinde ilaçlarınızı kesmeyin uyarısı

Sağlık

Prof. Dr. Aydıner, yapmış olduğu açıklamada, bugün tüm dünyada yayılan Kovid-19’un 2002 ve 2012 yıllarında salgın icra eden SARS ve MERS virüsleriyle aynı aileden bulunduğunu belirterek, virüsün ötekilerden farkının ise fazlaca daha süratli bulaşması bulunduğunu aktardı.

Prof. Dr. Aydıner, hastalık belirtilerinin virüs alındıktan 7-14 gün sonrasında ortaya çıktığını ifade ederek, hastalığın emarelerine ilişkin data verdi.

Hastalığın çocuklardaki emarelerine ishal, bulantı ve kusmanın da eşlik edebildiğini belirten Aydıner, “Hastalık çocuklarda nadiren zatürre ve solunum yetmezliğine niçin olabilmektedir. Kovid-19 pozitif hasta ile fazlaca yakın ve riskli temas var ise bu bireyler takibe alınmaktadır.” dedi.

SOSYAL MESAFE VE HİJYEN KURALLARINA DİKKAT

Prof. Dr. Elif Karakoç Aydıner, Kovid-19’dan korunmak için toplumsal mesafe ile maske kullanımının önemine değinerek, kalabalık ortamlardan uzak durulması, kafi sıklıkta ve sürede el temizliğinin sabun ya da bulunamadığı durumlarda alkol bazlı antiseptiklerin kullanımıyla yapılmasını önerdi.

Ek olarak evde ya da iş yerinde ortak kullanılan alanların ve sık temas edilen yüzeylerin dezenfeksiyonunun çoğunlukla yapılması icap ettiğini belirten Aydıner, yaşam alanlarında ortak eşya kullanılmaması, bilhassa mutfak ve banyoda kullanılan malzemelerin ayrılması icap ettiğini söylemiş oldu.

Aydıner, Kovid-19 açısından başta bağışıklık yetmezlikleri olmak suretiyle ağır astım, KOAH, kalp yetmezliği, şeker hastalığı, kronik böbrek yetmezliği, kronik karaciğer hastalığı, epilepsi benzer biçimde kronik hastalıkları olanların risk altında bulunduğunu dile getirerek, ağır astım yada kortizon kullanımı gerektiren alerjik hastalıklar haricinde kovid enfeksiyonu için alerjik hastalıkların genel olarak bir risk oluşturmadığını bildirdi.

Astım, rinit ve öteki alerjik hastalıkları olanlarda pandemi döneminde dikkat etmesi gerekenlere ilişkin uyarılarda bulunan Aydıner, şöyleki devam etti:

“Astımlı hastaların kontrolünü ve inhale kortikosteroid içeren ilaçlarını kesmemeleri gerektiği unutulmamalıdır. İlaç kullanımı aksatılmamalıdır. Atak anında tercihen hazne-maskeli aletlerle inhalasyon tedavisi uygulanmalıdır. Nebülizatör kullanımından, hastalığı yayabildiğinden sakınılmalıdır. Alerjik rinit/astım için uygulanan immünoterapi kısaca alerji aşısı meydana getirilen çocuklarda tedavi programı aralıkları birazcık açılarak devam edilmelidir. Arı sokması ile şok öyküsü olan hastaların venom aşılaması yaşamı tehdit eden durum olduğundan ertelenmemelidir.”

Bu besinler romatizmaya iyi geliyor>

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir