Açık havada spor yapanlara maske uyarısı

Sağlık

Yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) ortaya çıkmış olduğu Çin’in Vuhan kentinde yüzünde maskeyle 3 kilometreden fazla koşan 26 yaşındaki bir kişinin ciğerinde görülen ağır hasar, “Maskeyle spor yapmak tehlikeli mi?” sorusunu gündeme getirdi.

Nefes darlığı yaşamış olduğu belirtilen hastanın kaldırıldığı Vuhan Merkez Hastanesi’nde ameliyata alındığı kaydedildi. Doktorlar, bu kişinin sol akciğerinin yüzde 90 daraldığını ve kalbinin vücudunun sağ tarafına doğru hareket ettirdiğini deklare etti. Haberde görüşlerine yer verilen Göğüs Cerrahisi Uzmanı Chen Baojun, insanın vücut yapısı itibarıyla akciğerde hava kaçağı olarak malum “pnömotoraks”a duyarlı bulunduğunu ve olayın koşarken maske taktığı için gerçekleştiğini beyan etti.

Çin’de gövde eğitimi dersinde spor yaparken maske takan 2 talebe de yaşamını kaybetmişti.

Mevzuyu değerlendiren Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Berna Kömürcüoğlu, akciğer patlaması ya da sönmesi olarak adlandırılan pnömotoraksın, kendiliğinden çeşitli akciğer hastalıkları yada travma ya da tıbbi girişimler sonrası oluşabileceğini söylemiş oldu.

Mevzuyu değerlendiren Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Berna Kömürcüoğlu, akciğer patlaması ya da sönmesi olarak adlandırılan pnömotoraksın, kendiliğinden çeşitli akciğer hastalıkları yada travma ya da tıbbi girişimler sonrası oluşabileceğini söylemiş oldu.

Gençlerde çoğunlukla akciğer dış zarındaki doğumsal hava kabarcıklarının patlamasıyla tekrarlayabilen primer spontan pnömotoraksın görülebildiğini belirten Kömürcüoğlu, düzgüsel akciğer dokusunun harabiyetine ve sertleşmesine yol açan KOAH, astım, amfizem, akciğer kanseri, interstisyel akciğer hastalıklarında şiddetli öksürük, enfeksiyonlar, aşırı efor şeklinde nedenlerle daha kolay pnömotoraks oluşabildiğine dikkati çekti.

Basına yansıyan maskeyle ilişkilendirilen pnömotoraksın, genç bireyde maskeyle aşırı efor sonrası tetiklendiğinin düşünüldüğünü aktaran Kömürcüoğlu, şu detayları verdi:

“Halk içinde N95 olarak tanımlanan FFP2 ve FFP3 maskeler özellikleri gereği oldukca ince partikül filtresine haizdir ve nefes alıp vermede hava giriş çıkışını zorlaştırmaktadır. Bu da solunum için harcadığımız efor ve solunum kaslarının işini arttırmaktadırlar. Bilhassa valfsiz olan maskelerde nefes verdiğimiz havadaki karbondioksit, maske içinde kalmış olarak yine nefes aldığımızda karbondioksit oranı yüksek kirli hava solumamıza ve kafi oksijen alabilmek için daha çok solunum çabası göstermemize, akciğerlerimizin ve kalbimizin daha oldukca çalışıp yorulmasına niçin olmaktadır. Maskeyle normalde yaptığımız merdiven çıkma şeklinde aktivitelerde bile oluşan nefes nefese kalma, çarpıntı bu yüzden oluşmaktadır.”

“AÇIK HAVADA SPOR YAPARKEN BASİT TİP TIBBİ MASKE KULLANIMI ÖNERİYORUZ”

Doç. Dr. Kömürcüoğlu, “FFP2 ve FFP3 maskeler sıhhat çalışanları için üretilmiştir, spor halletmeye uygun değildir. Açık havada spor yaparken kolay tip tıbbi maske kullanımını öneriyoruz.” diyerek, bilhassa kronik kalp, akciğer hastalığı olan kişilerin efor gerektiren sporlar öncesinde doktorlarından onay almaları icap ettiğini aktardı.

FFP2 ve FFP3 maskelerle spor ve yüksek efor gerektiren işlerin yapılmasıyla kan oksijen ve karbondioksit seviyesinde ciddi bozulmalar meydana gelebildiğini özetleyen Kömürcüoğlu, “Bilhassa altta yatan kronik kalp ve akciğer hastalığı, KOAH, amfizem, interstisyel akciğer hastalığı, kalp yetmezliği, yüksek gerilim şeklinde hastalıkları olan kişilerde mevcut hastalıklarında kötüleşme ve atak geçirmeye niçin olabilir. Bilhassa orta ve ileri yaş grubunda, altta yatan kronik kalp, akciğer hastalığı olan kişilerin kolay tıbbi maske ile açık havada yürüyüş tarzında kendilerini zorlamadan ve öncesinden yaptıklarına benzer aktiviteler yapmaları uygundur.” şeklinde konuştu.

Vücutta yağ bırakmayan 4 günde 2 kilo verdiren diyet listesi>

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir