ABD, Açık Semalar Anlaşması’ndan resmen çekildi

Haber

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, yazılı bir izahat yaparak, 6 ay yürürlükte olmak suretiyle cuma gününden itibaren Açık Semalar Anlaşması’ndan çekildiklerini duyurdu.

Pompeo'dan Libya'daki krizin askeri çözümü yok açıklaması

Başkan Donald Trump’ın takip etmiş olduğu ulusal güvenlik stratejisi kapsamında daha ilkin meydana getirilen tüm anlaşmaları tekrardan gözden geçirdiklerini belirten Pompeo, şu ifadeleri kullandı:

“Başkanın da belirttiği benzer biçimde, ABD, meydana getirilen anlaşmaları bugünün gerçeklikleri doğrultusunda gözden geçirmeli ve ABD’nin çıkarına olup olmadığını değerlendirmelidir. Müttefiklerimiz ve kilit ortaklarımızdan gelen bilgiler ışığında ve yaptığımız dikkatli değerlendirmeler sonucunda Açık Semalar Anlaşması’na taraf kalmanın artık ABD’nin çıkarına olmadığı belli olmuştur.”

Öte taraftan Pompeo, Rusya’nın anlaşmaya tam olarak uyması durumunda aldıkları ayrılma kararını yine gözden geçirebileceklerini bildirdi.

ABD’NİN ÇEKİLME KARARI

ABD Başkanı Trump, Rusya sorumluluklarını yerine getirene kadar Açık Semalar Anlaşması’ndan çekileceklerini açıklamıştı.

Rusya ve ABD, askeri faaliyetlerde şeffaflığı teşvik etmek, tabanca kontrolünü ve öteki anlaşmaları gözlemlemeyi kolaylaştırmak amacıyla silahsız bulgu uçuşlarına müsaade eden Açık Semalar Anlaşması’nı imzalayan 34 ülke içinde yer ediniyor.

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) coğrafyasında itimat ve güvenlik artırıcı tedbir olarak öngörülen ve 1992’de imzaya oluşturulan Açık Semalar Anlaşması’nın tarafları içinde Türkiye de bulunuyor.

Rusya, 2-5 Şubat 2016’da Açık Semalar Anlaşması çerçevesinde Türkiye’de gözlem uçuşu talep etmiş, bu uçuşunun rotası üstünde Açık Semalar Anlaşması çerçevesinde mutabakat sağlanamamış ve uçuş gerçekleşmemişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir