65 yaş üstüne uyarı: Aktivite düzeyinin üstüne çıkmayın

Sağlık

Ayan, “Pandeminin dünya genelinde takdir toplayan başarı göstermiş bir süreçle yönetilmesinin peşinden kıymetli büyüklerimize bu şekilde bir fırsat sunabilmek sevindirici. Bu açıdan toplumsal mesafe ve yalıtım kurallarını unutmadan ve pandemi ile ilişkili risklerin tamamen ortadan kalktığı yanılgısına düşmeden bu kararın keyfini çıkarmak doğru olacaktır” diye konuştu.

“SIK SIK DİNLENİN, BOL SU TÜKETİN”

Bilhassa kalp-damar hastalarının, inme öyküsü ve solunum sistemi sorunları yaşayanların gölgelerde sık sık dinlenmesi gerektiğine vurgu icra eden Gerontolog F. Sıla Ayan, “Yaşlılarımızın her haftaki izinde yavaş yavaş artan bir tempoyla hareket etmesi, bolca su tüketmesi, tabanı geniş ve ortopedik ayakkabılar, açık renk pamuklu giysiler tercih etmesi ve maske ve eldiven kullanımını dikkatsizlik etmemesi gerekiyor. Buna ek olarak pandemi özelinde kalabalık bölgelere girmemeye dikkat etmeli, devir daim ile çalışan havalandırma sistemlerinin olduğu yerlerden uzak durmaları gerekiyor” dedi.

“AÇIK HAVANIN TADINI ÇIKARIN”

Ayan, “Hem ruhsal hem de fizyolojik açıdan doğayla iç içe, toplumsal mesafeye dikkat ederek deniz kenarı ve yakınlardaki parklarda gölge altında vakit geçirip açık havanın tadını çıkarabilirler.” diye konuştu.

MEVSİM GEÇİŞLERİNE DİKKAT

Mevsim geçişlerinin itina ve yönetim gerektiren bir dönem bulunduğunu hatırlatan Ayan, “Mevsim geçişleri ve bilhassa yaz aylarına geçiş genel anlamda kurumsal bakımda yaprak dökümüne benzettiğimiz ölüm oranlarının ve kronik sıhhat sorunlarının alevlenme yaşamış olduğu dönemler olabiliyor. Bu açıdan mevsim değişimlerinde yaşlıların doktor kontrollerini ve tedavi planlarını aksatmaması, bilhassa antihipertansif ilaçlarının dozunun tekrardan mevsime gore ayarlanması adına doktorlarına danışmaları benzer biçimde önerilerde bulunuyoruz. Bugünlerde bir de bu sürecin üstünde karantina önlemleri ve evde uzun soluklu hareketsizlik eklenince önlemlere daha da dikkatle riayet etmek ve tedbiri elden bırakmamak ehemmiyet kazanmıştır” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir