3600 ek göstergede son durum? 3600 ek gösterge ne süre çıkacak, kimleri etkiliyor, maaşlara nası…

Finans

Türkiye’de milyonlarca memuru ilgilendiren 3600 ek gösterge ile ilgili son durum merak mevzusu olmaya devam ediyor. Ek göstergelerin 2200’den 3000’e ve 3600’e çıkarılmasıyla beraber polis, öğretmen, hemşire, din görevlisi ve idarecilerin emeklilik ikramiyeleri ve emekli maaşları ciddi oranda artacak. Daha ilkin AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik mevzuyla ilgili açıklamalarda bulunmuş ve mevzuyla ilgili yaklaşımların pozitif yönde bulunduğunu belirtmişti. Peşinden Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalınca’dan izahat geldi. Peki, 3600 ek gösterge son durum nedir? 3600 ek gösterge ne süre çıkacak? Kimleri kapsıyor? İşte detaylar…

Sual yanıt kısmında bir basın mensubu 3600 ek göstergenin 2019 yılı sonunda çıkacağı sözünü hatırlattı ve polislere, din görevlilerine, hemşirelere, öğretmenlere 3600 ek gösterge zammında son durumun ne işe yaradığını sordu. Kalınca, 3600 ek gösterge ile ilgili şunları söylemiş oldu:

Sual yanıt kısmında bir basın mensubu 3600 ek göstergenin 2019 yılı sonunda çıkacağı sözünü hatırlattı ve polislere, din görevlilerine, hemşirelere, öğretmenlere 3600 ek gösterge zammında son durumun ne işe yaradığını sordu. Kalınca, 3600 ek gösterge ile ilgili şunları söylemiş oldu:

“Bu görüşmede gündeme gelmedi. İleriki dönemde gündeme gelebilir. Fakat bugünkü görüşmede 3600 ek gösterge mevzusu gündemimizde yoktu.” açıklamasında bulunmuş oldu.

EK GÖSTERGE MAAŞ VE İKRAMİYELERİ NASIL ETKİLEYECEK?

3600 ek gösterge düzenlemesi ile öğretmen, polis, hemşire ve din görevlilerinin ek göstergelerinin yükseltilmesi planlanıyor. Düzenlemeden hâlihazırda bu görevlerden emekli olan vatandaşların da yararlandırılması öngörülüyor.

Memurların aylık ücretlerinin, emekli aylıklarının ve emekli ikramiyelerinin hesaplanmasında uygulanan bir hesaplama yöntemi olan ek göstergenin yüksek olması, emekli aylığı ve ikramiyesinin yüksek olması anlamına geliyor. Ek gösterge sayıları unvan, hizmet sınıfı ve derecelere gore farklılık gösteriyor.

Düzenleme ile beraber memurların ek gösterge cetveli tekrardan belirlenecek. Bu da hem vazife tutarına hem de emekli maaşına pozitif yansıyacak. Ek olarak yeni gösterge ile kamuda yükselmenin önü de açılmış olacak. Düzenleme Meclis’ten çıkıp uygulamaya girdiğinde de emeklilikte alınacak ikramiye ve maaşa yüzde 20 artış olarak yansıyacak.

3600 EK GÖSTERGE NEDİR?

Ek gösterge memurların, aylık ücretlerinin, emekli aylıklarının ve emekli ikramiyelerinin belirlenmesinde mühim yeri olan unsurlardan bir tanesidir. Ek göstergelerin yüksek olması emekli aylığı ve ikramiyesinin de yüksek olması anlama gelir. Bundan dolayı memurlar bulundukları unvanların 1 inci aşama kadroları için belirlenen ek gösterge rakamlarının yüksek olmasını istemektedirler. Ek gösterge sayıları unvan, hizmet sınıfı ve derecelere gore farklılık göstermektedir. Ek göstergesi 3600 olan bir işyar ile,2500 olan bir memurun alacağı zam oranı ya da maaş miktarı aynı olmayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir